Dizüstü Bilgisayarlarda Performans Nasıl Uzun Vadeli Tutulur? | Maliyetlidir :)

Aslında internette araştırdığınızda Performans artırma nasıl olur diye ama durum böyle değildir, olayın temelinde performans arttırma diye bir şey yoktur. Sadece düşen performans etmenini normal şekile çevirme, çünkü bilgisayarlar ilk alındığından sonra sürekli bir dosya çöplemekte ve bunları gereksiz yere belleğine almaktadır, buda sisteminizde kasmalara , donmalara, hatta çökmelere sebebiyet vermekte. Bu yüzdendir ki bu yazıyı okuduktan sonra bilgisayarınızda ne tür eksiklik veya düzeltmeler yapılacak bakın.

Ayrıca şuna da değinelim ki ben performans arttırmak için neler gerekli videolarını izlemeyin yada yapmayın demiyorum ama yukarıdaki paragraftan ibaret bütün olay.

Konumuza başlamadan söyleyeyim birçok yol var bu konu ile ilgili ama bunların kimisi maddiyat gerektiriyor yada modifiye gerektiriyor.  Soğutma felan bunlar stanadar olaylar tabiki ama anlatalım yinede :).

İlk olarak Bilgisayarınızı Yeni almış iseniz yapmanız gerekenlerden bazıları şunlar ; Temiz tutmaya çalışın peki nasıl:

  • Soğutma yerlerinin ki bunlar genellikle klavyenizin altında ve size göre ilerde olacaktır bunları temiz tutun, bunlar sisteminizin verimliliği, performansı, görüntüsü, sesi ve bil hassa uzun ömürlülüğü ile doğrudan alakalıdır. Yapılacak işlemler sırasıyla, soğutmalara toz girmesini engelleyin; dizüstü bilgisayarın altına toz toplamayan bir plastik kağıt gibi bir şey koyun bu yerden gelecek tozları vs engelleyecektir ve yapısından ötürü de soğutmaları engellemeyecektir. Diğer bir olay ise sisteminizin altını temiz tutmaya çalışın ve altında toz bulunduran(kumaş, bez, yada dikiş ) yer yada zeminlerden uzak tutun ve mümkün olduğunca uzak tutmaya çalışın.
  • Diğer bir mevzu ise dizüst bilgisayarınızın rutin bakımını yıllık bakımını yada gerekli bakımlarını uzatmayın yada ertelemeyin ( zaten bu tür hizmetleri garanti servisleri ücretsiz yapmaktalar) diğer bir ayrıntı ise dizüstü bilgisayarınızın altını yada vidalı yerlerini açık bırakmayın yada açıp kapatmayın bu sizin bilgisayarınızın ömrünü bir hayli kısaltmaktadır.

Diğer bir başlık ise kuracağınız işletim sistemi olacak, bu sizin bilgisayarınızın performansını direkt etkileyecektir gerçi bu yazıyı okuyan neredeyse herkes Windows kullanacak ve biz bu konu üzerinden devam edeceğiz . Bilgisayarınızın Ömrünün uzun olmasının bir diğer yolu da bilgisayarınıza kuracak olacağınız Uygulamalar bunlar sizin bilgisayarınızda sürekli yer tutacağından neleri kurmanız gerekli iyi belirleyin, kesinlikle bir gün lazım olur dediğiniz programları aktif bir şekilde sistem belleğinde tutmayın ( bunu deme sebebim ise bilgisayarınızda bulunan ama kullanmadığınız sağ altta bekleyen programlar).

Şöyle bir şeyler de söyleyelim yeri gelmişken Tabi ki bazen yeri gelacek çöpleri silmeniz gereken programları kullanmanız gerekecek, bu programlar işini iyi yapsa da kendi reklamları yaparak yine aynı yere geri dönüyorsunuz, bu seferde reklamlar çöp olarak kalıyor, burada yapmanız gereken parasını verip baş ağrıtmayan versiyonunu kullanmak.

Son olarak şuna da değineceğim. Dizüstü Bilgisayarların altına koyduğumuz soğutucular bunlar maalesef ki statik elektriği oluşturduğu içindir ki bunların içerisinde bulunan plastik malzeme çoğu zaman elektriğe yatkın(burada bilgisayarınıza zarar gelecek diye korkmayın o kadar büyük bir elektrik üretecekleri yok :). Bu yüzdendir ki bunların altına yada bilgisayara hava üfleyecek yerlerin bir filtre ile kapatılmasını sağlayın tabi bezle falan yapmayın bunu, misal bilgisayar kasalarının altında bulunan filtreler işinizi bir hayli görecektir. Bu sistemi yada modifiyeyi yapmanız, bilgisayarınızın performansını hemde ömrünü bir hayli uzatır birde yere uzak olduğundan toz vs. almaz .

Yazar: Mahmut KILIÇ

Anadolu Üniversitesi'nde lisans programı öğrencisi

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar


Geçerli süre sona erdi, CAPTCHA sayfasını yeniden yükleyin.