Eski Anakartların(P5VD2-VM SE) BIOS’u nasıl Sıfırlanır | 3 farklı yol

Elinizde 6-8 yıllık bir anakart var ise yaptığımız işlemler le sizde anakartınızdaki bios u sıfırlayabilirsiniz . Bilgisayar kullanan kullanıcılar çoğu zaman BIOS yüzünden sıkıntı yaşar ve bizde bu videomuz da sizlere nasıl bios sıfırlanır onu gösterdik .

Sıfırlama işlemi 3 farklı şekilde yapılabilinir ancak kullanıcılar bu işlemleri yapmasına rağmen bios unun sıfırlanmadığını söylemektedirler . bizde bu 3 farklı yolda garantiye alarak nasıl sıfırlanır bunu gösterdik .

Video :
,

Adım 1 – Bu işlem küçük sistem arızaları içindir , işlem ise bilgisayar kasasının elektrik elektrik bağlantısını kesin ve 5 sn kadar bekleyin , bu işlemi anakartın içerisindeki elektriğin komple boşaltılması için ve küçük ayarların sıfırlanması için .

Adım 2 – Bu işlemde kasanızın elektriğini kesin ( kesilmediği zaman kısa devre yüzünden anakartınız yanabilir) daha sonra ise BIOS pilini çıkartın ve bir iletken ile tornavida vb bir aletle kasa içerisinde kısa devre yapın . sisteminiz bir ihtimal açılabilir .

adım 3 – bu işlemde ise kasanızın üzerinde bir jumper(atlatıcı) olması gerekiyor yok ise internetten araştırın .  bios sıfırlama jumper resim  eğer bulamadıysanız CL, clr, clear gibi kelime kısaltmalarına bakın . bulduktan sonra 1-2 ye takılı ise 2-3 e getirin ve 3 sn bekleyin (tabiki bu esnada kasanızın elektriği takılı olmak zorunda) daha sonra tekrardan 1-2 ye getirin ve sisteminizi başlatın .

Sorun hala devam ediyorsa ya bi yerde yanlış yapmışsınız demektir yada ürünü servise götürmeniz gereklidir .

Yazar: Mahmut KILIÇ

Anadolu Üniversitesi'nde lisans programı öğrencisi

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar


Geçerli süre sona erdi, CAPTCHA sayfasını yeniden yükleyin.