İşlemci Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ? |Sene 2016 olmuş ama Dolar da 3.20 !

Bilgisayarın olmazsa olmazı olan işlemciyi alırkan mesele ne kadar az para harcayıpda, işimi görecek bir işlemci alabilirim. Tabi bunun ile birlikte anakart ve yeri gelince ki yeni bir RAM çeşiti geldi oda değişecek. Şimdi olaya başlayalım;

Birinci soru AMD mi ? Intel mi ?

Sorunun cevabı aslında yok gibi birşey ama tabi bir sıkıntınız varsa oda harici bir ekran kartı almamak! bu durumda AMD sizleri karşılıyor, APU dediği yeni işlemciler; hem içerisinde 6 Çekirdeğe kadar işlemci hemde Bir 400 TL lik ekran kartı kadar da güçlü bir Grafik işlemcisi bulunduruyor. Bu olay giriş ve biraz üstünü hitap ediyor. Sizinde Sistem toplamak için harcayabileceğiniz miktar belli ise APU denilen işlemcilerden alabilirsiniz. Diğer bir mevzu ise:
APU alacağınız sistemde Ramlarınız Hızlı olsun ve Anakartınız Ram ve İşlemci için Hız aşırtılabilir olsun bu sizin önünüzde ki vadelerde sizin işinize yarayacaktır sebebi ise sistem belliğini hem ekran kartınız hemde işlemcinizin kullanması Onada bir açıklık getireyim. Misal bilgisayarınızı yeni toplayacaksınız ve 8 GB ram aldınız -hızı önemli abi yine burada alırken dikkat edin- Bu RAM ın 6.5 GB sini kendine ayırıyor geri kalan 1.5GB yi ise Ekran kartı kullansın diye veriyor.

İntel de böyle birşey yokmu diyen arkadaşlar cevaplayayım, Intel dahili grafik işlemcilerini Performans vermesi için üretmiyor daha doğrusu sizin birinci olarak kullanmanız için üretmiyor ama şöyle bir durum var bazı yeni nesil işlemcilerin içersinde gerçekten performans veren dahili grafik işlemcileri var. Bunlar daha çok Profesyonel alanda kullanılıyor yine.

Konumuza ayrıntılı girmeden inceden işlemcilerin yapısından bahsedeyim:

Intel tarafında işlemciler .
Pentium, Bu işlemciler 2 fiziksel. çekirdeğe ve 2 işlem ipliğine(işlemci içerisindeki işlemci ekran kartı mantığı güderek daha hızlı bitmesini sağlar tabiki bu durum işlem küçük ve sürekli olmayan işlemler içindir) sahiptir. Yani toplamda 4 tane çekirdeğimiz oluyor.
i3 işlemciler, bu serideki işlemciler farklılık göstermekle beraber(tabiki bu masaüstü ve dizüstünde farklılık göstermektedir) 2 fiziksel çekirdeğe ve 4 adet de  işlem ipliğine sahip yani toplamda 8 çekirdeğiniz var.
i5 işlemciler, bu seride işlem ipliği yok sebebi ise fiziksel çekirdekler işlemleri işlemci ipliğine göre daha hızlı yapması. yani 4 adet fiziksel çekirdeğimiz ve yine sistemimizde gözükecek olan işlemci çekirdeği adeti ise 4 .
i7 işlemciler, burada sistemin en haşmetli işlemcileri giriyor için içerisine tabi bununda üstünde işlemciler var yüksek olan işlemciler büyük işler için neyse biz konumuza dönelim bu işlemci serisinde 4 tane fiziksel işlemci 8 tane ise işlem ipliği var bunlar toplamda sistemde 8 çekirdeğin olmasını gösteriyor tabi bu ortalama en üst seviye intel işlemciler de durum 8 fiziklsel çekirdek +2 katı kadarda işlem ipliğine kadar da gidiyor tabi mevzu çekirdek arttıkça performans artar mantığı olmamalı hiçbir zaman.
AMD tarafında işlemciler APU’larsan anlatayım ama kısa olcak şaşırmayın. Çünkü AMD’nin isimlendirme mantığı biraz sayko olduğundan durum pek de yazılacak gibi olmuyor.
APU işlemcilerde durum pek değişikliğe uğramıyor. A6, A8, A10 diye serisi devam ediyor tabiki değer ne kadar artarsa o kadar performanslı işlemciler çıkıyor ortaya.

Peki ne alsam içimi görür?;
intel tarafından bir i5 alsanız sizi rahatlıkla bir 4 sene götürür(burada intel’in ne yapıcağı belli olmaz çıkaracağı yeni teknolojiler her an işlemcinizi değersiz veya düşük performanslı kılabilir)  tabi daha sonrasında ise yeni bir sisteme geçme vakti gelmiş olabilir.

i3 alsam olmaz mı?

Tabiki olur neden olmasın yeterki sen ne yapıcağını iyi kestir sadece oyun oynayacaksan ve yeri gelince de işlem gücü gerektiren işlemler yapacaksan neden alınmasın .

Pentium ne işe yarıyor?

Pentium intelin giriş seviyesi işlemcilerinden buda onu düşük seviyeli az maliyetli bilgisayarda göremize sebebiyet veriyor tabiki kötü değil ama bir i3 işlemci kadar hızlı değil yine oyunu oynarsın ama seni uzun süre idare edemez(tabi bu demek istediğim senelik bazında misal , 3 sene sonra yetersiz kalabilir gücü).

APU alacağım Anakart ve RAM ne olması gerekiyor ?

Apu sistemlerde alım yapıcaksanız bence en üst seyiveden almanız ki bu oyunlarda yüksek performans vermesi için . APU sistemler dediğimiz gibi sistem belleğini kullanarak kendine ekran kartı alternatifi yapar ve bilgisyarınızdaki RAM dan kendine yer ayırır.
Burada sizlere tavsiye edeceğim husus RAM alırken 8 değilde 12 alın yada 4 değilde 6 alın sistem sizin sisteminizden düzenli bir şekilde veri akışı yapsın. Ve yine Anakartınızında Hız açırtmaya uygun olması gerekiyor burada sebebi ise performans almak istiyorsanız RAM’larınız En hızlı şekilde çalışmak zorunda . Misal 8GB RAM Alacaksanız 12 Alın ve 2400Mhz bir model olsun.

Oyun Oynamak için en uygun işlemci nedir?

Bu kişiden kişiye ve bilenden bilmeyene göre değişir, ama benim kanımca i5 işlemci masaüstü için yeterli ve yeteri kadarda uzun vadeli olur.

 

 

Yazar: Mahmut KILIÇ

Anadolu Üniversitesi'nde lisans programı öğrencisi

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar


Geçerli süre sona erdi, CAPTCHA sayfasını yeniden yükleyin.