Laptop Soğutması Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? | Soğutmadan önce Temizlik.

Bilgisayarların performansları ile ilgili söylenecek çok söz var, tabi ki en büyük etkenlerden birisi ise soğutma. Soğutmadan önce gelen önemli durumlardan birkaçı ise: bilgisayarlardaki havanın akış verimliliği ve bilgisayar bileşenlerinin tozdan ne kadar izole olduğu ve bunun ile birlikte de bileşenlerin temizliğidir. Bütün bilgisayarlar elektrik ile çalıştığından, bileşenlerinin toz ve elektrik alanı oluşturması kaçınılmazdır (taa ki biyolojik bilgisayarlar üretilene kadar 🙂 ). Dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar, telefonlar ve tabletler, hatta akıllı birçok cihaz temelinde fiziğin oluşturmuş olduğu bu toz çekmeden etkilediği âşikar. Eski bilgisayarların performanslarının düştüğünden yakınan insanlar, çoğunlukla bozuk ve teknolojinin eskidiğinden yakınırlar. Aslında bu böyle değildir, bilgisayarlarını temizlenmediği(ki burada genellikle işlemci macunu sebep oluyor) ve bilgisayar bileşenlerinin çekirdeklerine kadar tozlandığı sebebiyet vermektedir.

Bilgisayarlar, masaüstü ve dizüstü bilgisayar olarak ikiye ayrılmaktadır. Masaüstü bilgisayarlar ısınan donanımlarını; sıvı soğutma, bar gibi blok gibi metal soğutucu parçalar ile soğutma veya pervaneli kule soğutmalar ile soğutmaktadır. Buda çeşitli bileşenleri(işlemci, Ekran kartı çipi belleği, bilgisayar çipset Soğutması, RAM bellek çipleri[her ne kadar Memory, bellek demekte olsa telâfuzu böyle yapmayı tercih ettim]) soğuturken, soğutma türü ve tipi belirlenirken opsiyonlar genişliyor. Masaüstü bilgisayarlarda bu sayede soğutma çeşitli bileşenlerle sağlanabiliyor.

Dizüstü bilgisayarlarda bilgisayar donanımına direk erişimimiz bu zamanlarda mümkün olmadığı için -ASUS’un bazı dizüstü bilgisayarları dışardan sıvı soğutma sağlanabilen bazı modelleri var- şimdilik sadece alttan itiş yada monitör altından çekiş gibi soğutma sistemleri sağlanabiliniyor. Şöyle bir konuda var tabiki bilgisyarın harici bir soğutmaya ihtiyacı varmı? Bu konu tartışmak ile çozülmez ama performans ve verimlilik hesapları ince hesaplandığında ve alınan soğucu kullanıcının yüzünü güldürecekse, alınması gereklidir.

Bilgisayar oyunları dizüstü yada masaüstü bilgisayarlarınızı zorlar kezâ render programlarıda. Oyun bilgisayarı ya da iş bilgisayarı dediğimiz bu modellerde dahili soğutmaya ek olarak harici bir soğutma olması da tavsiye edilir. Tabi ki soğutucudan önce bilgisayarın temizliği daha önce gelir. bilgisayarlar performanslarını yeteri kadar soğumamaktan değil, tozlanma ve kir yüzünden serin hava akışının sağlanamaması yüzünden kaybederler.

Sizlere şu modeli alın şu model iyi soğutuyor diyerek reklam yapmayı tercih etmiyorum, piyasanın hiçbir bilgisayara direkt olarak performansına etki edecek bir soğutucusu yok. Daha doğrusu düz mantık sistemler satılıyor. Peki nedir bu düz mantık sistemler;
Direkt bilgisayarın altına üfleyen soğutma ve toz izolasyonu olmayan, belirli bir süre sonra performans artısı yerine sadece elektrik kaybı olan ürünler .
Bunlardan bazıları bilgisayarın kendisine yeten elektriğini sömürerek daha kötü hale getiriyor. Tabi ki burada yakınma yapmıyorum, kullanıcı duyum ve deneyimleri böyle.

Sonuç olarak:
Tabi ki bilgisayarınızın temizliğini iyi yaparak, işlemci ve diğer bileşenlerin soğutma macumlarını ve soğutma pedlerini düzgün ve periyodik olarak temizleyecekseniz, istediğiniz performansı alabilirsiniz.
Soğutmanızı, nereden nasıl ve alacağını soğutmanın sesinin sizi rahatsız etmeyeceğini bildiğiniz halde almanızda bir sakınca yok. Zaten siz bilgisayarınızı almadan önce, bilgisayarları dizayn eden bilgisayar ve endüstri mühendisleri, bilgisayarın ne kadar soğutulması gerektiğini hesaplayıp öyle satışa sunuyorlar.

NOT: Her ne marka ve model alacaksanız, toz filtresi olmasına özen gösterin. Daha sonrasında Mahmut demedi demeyin 🙂 .

 

Yazar: Mahmut KILIÇ

Anadolu Üniversitesi'nde lisans programı öğrencisi

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar


Geçerli süre sona erdi, CAPTCHA sayfasını yeniden yükleyin.