Linux İşletim Sistemlerini Kullanmaya Nasıl Başlanmalı ? | Dikkat! Ubuntu Tavsiye Ediliyor

Windowstan işletim sistemi kullanılır mı? yazımıza buradan bakıp, yazımıza devam edebilirsiniz.

Günümüzde, herkes bilgisayarla tanıştığında illaki Windows işletim sistemini görmüştür, Windows’u kullanmıştır. Windows ile karşılaşmalarının sebebi; neredeyse bütün bilgisayar kullanıcılarının kullandıkları işletim sistemleri ki bu işletim sistemleri iş amaçlı değil de kendi kullanımı için ya da orta düzey işler içinde olabilir, Windows kullanıyor olmasıdır. Windows’un Türkiye’de kullanılmasının en büyük olasılığı sanırım bilgisayarlar ile verilen işin bu işletim sistemi ile yapılabiliyor olmasıdır. Bu yüzdendir ki insanlar başka işlerim sistemlerini kullanmaya ihtiyaç duymamaktadır. Tabi burada şu durumda göz önüne alınmalıdır ki insanlar Windows işletim sistemini kullanmaları ve başka kapı aralamamalarının sebebi; bu işletim sisteminde bütün işletimlerini yapabiliyor olmasıdır, kanımca diğer bir sebep ise Windows, Kaçak kullanımın üstünde çok durmaması yani kaçak ve lisanssız kullanan kullanıcılarına da kullanım için izin vermesidir. Bu durumda yine insanların başka işletim sistemlerini seçmelerine ya da ihtiyaç duymalarına engel olur.

Linux kullanmak, günümüzde de geçmiş on yılda da cazip ve insanları üst seviye kullanıcı modeline sokmuş durumdadır, sebebi ise Windows kullanıcılarının diğer işletim sistemlerini kullanan insanların daha iyi olduğunu düşünmesidir. Tabi ki Linux kullanıcıları ileri düzey oldukları gerçeği bir miktar yadsınamaz. İşletim sistemini Linux’un herhangi bir çeşidi ile değiştiren kullanıcılar; hayatlarının değiştiğini fark etmişlerdir bir nebze çünkü Linux kullanıcıları işletim sistemi seçiminde artık istediği dağıtımı( dağıtımdan kastım, Ubuntu, Kali Linux, Mint, ParrotOS gibi) çeşitleri, hatta şöyledir, Debian, Arch gibi seçmesidir.

Her şeyde olduğu gibi böyle bir işe kalkışmadan önce de bir bilene danışmak önemlidir. Bilgisayarda işletim sistemleri kullanıcıların isteklerine göre dizayn edilir, Linux ise bu isteklerin biraz daha zor olan tarafında. Peki nasıl zor olan tarafında? Linux işletim sistemi Windows’tan çok farklı olduğu için ilk kullanımlarda sıkıntı yaşayacağınız aşikâr, hele ki kurulumda, kurulum Windows a hiç mi hiç benzemiyor… Zor ile başlayan bir şey tabi ki kullanıcıyı olumsuz etkiler, bu da durumu olumsuza çevirebilir. Zor bir şey de yok aslında, olay sadece Linux’un çalışma mantığını kavradığınızda çözülmüş olacaktır. Bunun için ise Windows’taki gibi basit amaçlı kullanım yerine, bol pratik, nerede ne var merakı ve sayısal düşünce ile algoritma yapısını idrak etmemiz gerekiyor.

Linux kullanmaya başlayan kullanıcılara kullanmadan önce şunları öneririm:
İnternetten çeşitli forum sitelerinden nasıl başlanması gerektiği ile ilgili yazılara bakmaları,
Giriş seviyesi komutları işlerine yarayacak uygulamaları forumlarda sormaları,
Facebook, Slack, Telegram gibi uygulamalarda gruplara dahil olarak grup arkadaşları ile sürekli etkileşimde olmaları,
son olarak ise etrafında bir kişi ile kurulumu yapmaları ve kısa süreli bir fikir almaları,

Kendi fikrimce söyleyeyim ki, Linux kullanmak zor değil arkadaşlar. Linux kullanmak isteyen kullanıcılar ilk önce bu sistemin terminolojisine baksın, daha sonrasında ise hangi dağıtım yani işletim sistemini seçeceğini bulsun (tavsiyem Ubuntu yada Mint). Daha sonrasında ise bu sistemin kurulumunu internetten araştırsın ya da bir bilen arkadaş ile temiz bir kurulum yapmaları.

İşletim sisteminizi ilk başta bilgisayarınıza kurmanıza gereklilik yoktur. İsterseniz eğer bilgisayarınıza sanal sunucu uygulamaları da kurarak sanal bilgisayar içerisine kurabilirsiniz, bu sayede bilgisayarınızda sadece sanal sabit disk yeri ayırarak, işletim sisteminizi deneyebilirsiniz.

Ubuntu ve Mint’e geliyor olursak, arkadaşlar bu işletim sistemleri arkasında sağlam bir ekip ile sizlere ücretsiz hizmet vermeyi amaçlıyor, bu durumu sizlere başka bir yazımda anlatırım. Bu işletim sistemleri kullanıcılara hem Windows a yakın bir deneyim, hem de Linux işletim sistemi yapısını kullandırmaya çalışıyor. Zaten Linux’u kullanmaya başladıktan sonra merak ediyorsanız diğer Linux dağıtımlarını da dener, size en yakın hissettiğiniz işletim sistemini kendiniz bulabilirsiniz. Bu işletim sistemlerinin kurulumları diğer kurulumlara göre daha kolay ve genel bütün işlerinizi yapabilir seviyede.

Yeni bir işletim sistemi yeni bir hayat 🙂 🙂 , Değişim güç ister Gençler.

Yazar: Mahmut KILIÇ

Anadolu Üniversitesi'nde lisans programı öğrencisi

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar


Geçerli süre sona erdi, CAPTCHA sayfasını yeniden yükleyin.