Ölü Pixel Nedir? Nasıl Anlaşılır? | Programsız Test yazının Sonunda

Bilgisayarlarımızın veya tabletlerimizin hatta ve hatta telefonlarımızın olmazsa olmazı ekranlarımız ve yine monitörlerimiz. Yazıyı 2016 nın sonunda yazmamızın amacı sizlere Son ve güncel bilgiler ile geri dönüş yapmamız. Konuya girmeden önce sizlere kısaca monitör nedir kaç farklı yapısı vardır ve hangisi ne için kullanılır bunu söyleyeyim ve buna göre de durumuz sizlere açık ve net şekilde anlatayım her ne kadar bu paragrafı toparlayamayacak olsamda.
Bilgisayar monitörleri senelerder hatta neredeyse yarım asırdır var ve bunlar ne için kullanılır. tabi sizlere siyah beyaz ekranları anlatmayacağız ama LCD ve LED yok efendim IPS felan bunları anlatacağız şimdi şöyleki LED monitörler LCD monitörlere göre daha çok ölü pixel i belli eder, sebebi  ise LCD ekranlar tam ışığı arkadan verdikleri için gözünüze tam olarak çarpmak ama LED monitörlerde bu durum her Pixel kendini aydınlattığı için daha çok belli eder ve yine şöyle bir durum var ekranınızın DPI oranı ne kaar çok olursa yine Ölü (Dead) pixel görme Oranınız da o kadar da o kadar azalır çünkü fiziksel bir durum olduğu için gözünüzden kaçabilir bunu dikkate alarak testlerinizi yapın.
Diğer bir mevzu ise ölü pixel sıkıntısının fiziksel bir sorun olmasıdır yani yazılımdan değil sizin elinizdeki monitörünüzün ekranınızın bir sıkıntısıdır, kimi kişilerde bu durum yazılımsal olarak empoze edilmektedir. Tabi yine internette bu durum ile ilgili çeşitli testler ve tavsiyeler bulabilirsiniz biz tavsiye vermiyeceğiz çözümü ile ilgi tabiki ama tek önerimiz internetten bir sitede bunu uygulama olmadan bu testi kısa sürede ve zahmetsiz yapabilmeniz .
Aşağıda kalın yazılarla yazılan link e tıklayarak sizde adrese giderek ve talimatları yaparak sisteminizde ölü pixel varmı görebilirsiniz .
Monitörünüzde Ölü pixel Olduğunu Düşünüyorsanız BURAYA Tıklayın ve Talimatları Takip Edin.
Aşağıdaki resimlerde Ölü pixellere ait resimler göreceksiniz .
deadpixelresim01
deadpixelresim02
deadpixelresim03

Yazar: Mahmut KILIÇ

Anadolu Üniversitesi'nde lisans programı öğrencisi

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar


Geçerli süre sona erdi, CAPTCHA sayfasını yeniden yükleyin.