Windows 10 F8 tuşunu açma | Safe/güvenli Mod Menüsü

Eski Windows işletim sistemlerinde görmeye alışık olduğumuz “God Mode” odayını windows 8.1 ve sonraki sistemlerde unuttuk yada Windows bize unutturmak istedi :). Tabiki şaka bir yana kimisi için gerekli olan bir komut yada sistem kurtarma aracı, konuya gelmeden şöyle bahsedelim ;
Tabi yine öncelerden bu sistem kurtarmaya cok iyi yarıyordu tabi biz acemi olunca sürekli God Mode başvuruyorduk, işimizi azda olsa yeteri kadar görmüyor değildi.

Birde kısaca sizlere Güvenli mod’dan bahsedeyim. Güvenli Mod Sizlerin bilgisayarı çöktüğü zaman yada stabilite açısından kısır döngüye girdiği zaman sizlerin manuel olarak olaya el atabilmeniz için yapılmış bir Windows kurtarma aracı, pek kurtarma sayılmaz ama yine de sistem sorunlarını çözdüğü aşikar.

Birde bilmeyenler için söyleyeyim Güvenlü mod kullandığınızda sisteminizin sadece temel bileşenleri yüklenir yani oyun, görüntü işleme, gibi sistemi kasıcak yapılar kurulmaz yani sadece sistemi kurtarmak veya eski haline getirmek için kullanılır

Olayın sonucu olarak asağıda Komutumuzu görüyorsunuz bu komutu isterseniz Komut Satırına isterseniz de Çalıştır‘a yazın bunlardan herhangi birisine yazdığınız zaman komut çalışacaktır .
Bilgisayarınız başlarken F8 tuşuna basmayı unutmayın . Daha doğrusu sürekli basıp çekmeyi unutmayın.

windowsguvenlimodresimf8

KOMUT :  bcdedit /set {default} bootmenupolicy legacy

Yazar: Mahmut KILIÇ

Anadolu Üniversitesi'nde lisans programı öğrencisi

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar


Geçerli süre sona erdi, CAPTCHA sayfasını yeniden yükleyin.