Windowstan Başka İşletim Sistemi kullanılır mı ? | Ubuntu Linux

İşletim sistemleri; bilgisayar donanımını, makine dilini, istemci isteklerini ve sunucu hizmetlerini bir arada stabil şekilde yapmak üzere tasarlanmış, açık kaynak yada kapalı yazılımlardır. Windows ve OS X yada linux denilebilir burada. 

Aslında işletim sistemi kullanımı kişinin(client) isteğine bağlı. İstediğiniz şey internete girmekse, bir mail server kurmaksa, maillerinizi okumaksa, kapanmadan ve isteklerini size stabil sunan bir oyun oynamak isterseniz, buna göre bir işletim sistemi tercih edebilirsiniz. İşletim Sistemlerinin isteklerinizi karşılaması, sizin onu tercih etme sebebine göre değişiklik göstermez. Bir kullanıcı yada bir yönetici ki bu yöneticiden kastımız bir IT, bir sunucu kurmak istiyorsa windows server  işletim sistemi yada windowstan hariç diğer işletim sistemlerini kullanabilir yani windows 10 gibi bir işletim sistemi üzerine bir sunucu kurması mantıksızdır. İstekleriniz doğrultusunda işletim sistemleri sizlere hizmet sağlarlar buna göre de işletim sistemleri farklılık göstermektedir.

Windows işletim sistemi kullanıcıların, daha doğrusu son kullanıcı ev kullanıcısı diye tâbir edilebilecek kullanıcıların; Windowstan başka bir işletim sistemi kullanmasını pek tavsiye etmiyorum tabi işin içinde maliyet, ücret gibi faktörler var. Bu işletim sisteminin ücretinin pahalı olması son kullanıcıların hepsinin bu uygulamayı kullanamayacağı anlamına geliyor tabi kaçak(crack) kullanımı burda tavsiye etmediğimizi belirtelim. Zaten bu işletim sistemi çoğu bilgisayarla birlikte gelebiliyor buda bir nebze işi kolaylaştırıyor. Windows kullanmak isteyen kullanıcılar genellikle son kullanıcı kategorisinde yani client(istemci) konumunda olduğu için hizmet vermek anlamında pek birşey yapmamaktalar buda windows u kullanılabilir hale getiriyor tabiki. İşletim sisteminin stabil olması ve güncelleme ve güvenliğinin son kullanıcıda olumlu etki bırakması, işletim sistemini tercih edilir hale getiriyor. İnternet’ten yada bilgisyarın fiziksel özelliklerini kullanarak, oyun oynamak, mail okumak, haber yada blog yazısı okumak, görsel yada yazımsal araştırma yapmak isteyen kullanıcıların Windows’u kullanmaması için herhangi bir kötü bir etken yok aksine bu işleri en stabil, görsel içeriği sakin ve rahat, son kullanıcı istekli yapan işletim sistemi bu .

Windows’tan başka bir işletim sistemi kullanılır mı sorusunun cevabı elbette ‘evet’ ya da ‘hayır’ değildir çünkü bu sorunun cevabı bir sonuç değildir yada bir problem çözümü değildir. İşletim sistemlerinin kullanıcıların isteklerine göre tercih edildiğini söylemiştik. Tabi ki bu işletim sistemleri ücretli yada ücretsiz olabilir bunların dağıtıcısı ve dağıtım amaçları değişebilir. Son kullanıcı için anlatacak olursak işletim sistemi tarafında yine linux çekirdeği de olsa ,OS-X yada debian olabilir. Bu işletim sistemlerinin birisi Apple şirketi tarafından dağıtılmakta ve kendi ürünü ile birlikte kullanılabileceğini söylemektedir. Tabi burda belirtelim bu işletim sistemi tam olarak son kullanıcı odaklı olduğudur, tabi benim kanımca böyle. Bu OSX işletim sistemi Windows’a nispeten daha kaliteli olduğunu söylemek gereklidir. OS-X den başka işletim sistemleri de vardır bunların çoğusu ücretsiz olduğu aşikâr. Linux işletim sistemi ise birçok dağıtıcı, çekirdek farklılıkları vardır, Debian Arch gibi. 

Linux işletim sistemlerinden, Debian tabanlı; Ubuntu işletim sistemi son kullanıcılar için biçilmiş kaptan denilebilir tabi ki. Şöyle birşey var son kullanıcıların hepsi değil ama küçük bir topluluğu komut parçacıkları yazar yani istemci konumu ile sunucu ve Upper-Client olan bu kullanıcılar, linux işletim sistemi tercih edebilir. Bu değildir ki, normal bir kullanıcı windows dan başka işletim sistemi kullanamaz. Windows harici işletim sistemleri her ne kadar son kullanıcı arayüz konumunda iyi olsalarda Windows kadar iyi olmadıkları bellidir. Bunun diğer bir örneği linux tabanlı işletim sistemlerinin; komut satırı ve görsel harici yazılı kaynakları kullanıyor olmasıdır. Bunlar, son kullanıcıyı her zaman daha kullanışlı(kullanıcı dostu) işletim sistemlerine yönlendirmektedir. 

Sonuç olarak eğer bir son kullanıcı Windows işletim sistemi dışında bir işletim sistemi kullanmak isterse kendilerine yeni seçecekleri işletim sistemini ve kendi kullanım deneyimini nasıl olumlu veya olumsuz değiştireceklerini önceden düşünüp yazsınlar. OS-X ve Linux tabanlı diğer işletim sistemlerinin, Windows karşısında ne gibi eksiklikleri ne gibi farklılıkları var baksınlar tabi bu eksiklik ve farklılıklar her kullanıcıda farklılık gösterecektir.

Yazar: Mahmut KILIÇ

Anadolu Üniversitesi'nde lisans programı öğrencisi

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar


Geçerli süre sona erdi, CAPTCHA sayfasını yeniden yükleyin.