Yıl Olmuş 2016, Masaüstü mü Yoksa Dizüstü mü ? Nasıl ve Hangi Tür PC Almalı ?

Gelişen ekonomi ve Dolar’ın yazının yazıldığı tarihlerdeki değeri ile olaya bakacak olursak aslında masa üstü bilgisayarlar biraz sıkıntı olabilir ama dizüstülerde de fiyatları dolar kuruna göre satanlar olduğundan dizüstünün de pek bir farkı yok nedeni ise dolar normale göre harbiden yüksek kezaa Euro da aynı şekilde yukarılarda geziyor neden ise malum Orda doğu’daki olaylar.
Olaya dönecek olursak arkadaşlar, sistem alıcak olursanız ilk başta doların seyrini bir takip edin ve almadan önce illaki iyice araştırın ve ona göre kendinize göre hangi bilgisayar yada donanım parçası daha iyi seçin. Ben sizlere her ne kadar araştırın desem de çoğu bilgisayar kullanıcısı genellikle bilgisayarcı BAKKAL AMCA dediklerimiz; kendi cebine ne kadar çok para sokabilirimciler e gidiyorlar, sebebi nisbeten bilgisayardan fazla anlamadıklarından. Bu konuda sizlere en iyi yardı edebilecek kişiler etrafınızda bilgisayardan anlayan ama sizin ile ilgili ticari bir bağı olmayan kişilerdir, bu kişiler neyin ne olduğunu daha güncel ve iyi şekilde bilmektedirler farz-ı misal ben, ki bana gelen kişilere tavsiye vermeden edemem çünkü piyasa biraz cepçilere kaldı artık.

Sistem toplamak istersiniz ama Masaüstü mü , Dizüstü mü iki arada bir derede kalırsınız! sebebi tamamen size bağlı , nedenmi ?;
Misal benim Bilgisayarımın ben Hem performanslı hemde Taşınabilir bir ölçekte olmasını isterim sebebi ise benim sürekli aktif hareket etmem ve bilgisayarımda her zaman işimin olması ,bu yüzdendir ki ben kendime bir Oyuncu Dizüstü Bilgisayarı aldım ve hafif Hem işimi Görüyor hemde performanslı.
Sizde Kendinizi iyi analiz ederek ben bunu sadece evde kullanacağım derseniz bir masaüstü alabilirsiniz. Yada ben Sürekli gezen yazı yazan yada seyahatlar da blog takip eden yada haberlere bakan birisi iseniz bir diz üstü işinizi görür.
Tabi birde bunun MADDİ tarafı var, gel gelelim zurnanın zırt dediği yere;
Burada dediğimiz gibi 2 yol ayrımı vardı bunlardan biz masa üstü alanını seçtik ve yolumuza devam ettik ilerde sizlere yine dizüstü alırken nelere dikkat edilecek onları da anlatacağım.

Masaüstü alırken En önemli etken Hedef Faaliyet ne olucak ; Oyun, Ders yada slayt word exel vb. , Görüntü işleme, yada sadece en basitinden işimi görsün olayımı. Biz en güzel olan sistemi toplayalım yani oyun oynatabilecek sistem. Tabiki Bu Sistem Sıfır ve Toplama Olcak.
İlk önce kısaca şundan bahsedeyim İşlemci alacağız ama önemli etmenlerden birisi çıktığı son nesilmi yani i3, i5, i7 mi değilde kaçıncı nesil işlemci, (yine burada bazı cepçiler “ağabey sana bir sistem dizicem i7 olcak içinde” sözüne kanmayın modelini isteyin) bu yazı yazıldığı tarih itibari ile İntel’de Skylake, AMD de ise Zen yani A6, A8, A10 gibi bunlar kendi içlerinde ekran kartı bulunduranlar. Daha sonra ise Ekran kartı alacaklar ise AMD tarafında işlemci içinde bulunan ekran kartlı modellerini alabilirler ama bu sizin sisteminizden RAM ayırıyor kendine buda pek yararlı olmuyor ama İntel tarafında ise bir i3 Skylake işlemci alırsa şimdiki oyunları heleki popiler oyunları rahatlıkla kaldırır(grafik ayarları ekran kartının modeline ve performansına bakıyor), ,5 de daha makbuldür ama şu varki daha pahalı ama performanslı.
Ekran kartına geldik burada Çok dikkat etmeniz gereken Etmenler var (özellikle cepçilere), özellikle birinci madde Ekran kartı 3 GB miş 2 GB miş buna bakmıyoruz , akıyorsakta GDDR5 mi ona bakıyoruz. Daha sonra 128 bitmiş 256 miş bu oyunları uçurur diyen ekran kartlarının da modellerine bakıyoruz, Çünkü BİT BİR İŞE YARAMIYOR. Alıcağımız ekran kartının ilk önce modeline bakıyoruz ve yine sizin ile ticari bir bağı olmayan birisine zoruyoruz. Son olarakta Ekran kartlarında bu yazı yazıldığı tarih itibari ile Son mimariler Nvidia da Pascal, AMD ATI de ise Polaris tir.
Ekran kartınıda Seçtikten sonra Sıra Geldi Anakart’a tabi biz biraz aptallık ettik İşlemciden sonra yazmamız gerekirdi ama şimdi Olay dağılmasın diye yapıyorum. Anakart alırken yine bilgisayarda yapıcaklarımıza bakıcağız, misal Hızlandırma Yani Hız Aşırtma yapmayacaksak Z serisi anakart almayalım, sonra USB3.1 TypeC gerek yoksa Fazla para vermiyelim, son anakartların modelleri ise Z170, H170, B15 gibi bunlar pahalıdan ucuza doğru sıralanmış halleri tabi sistem toplarken bunlara bakın. Alacakken cafcaflı ama ucuzunu seçmeye çalışın.
RAM tarafında çok söz yok anakartınız hangi nesil bellek desteklıyorsa onu alıcaksınız ve yine Z170 serisi almamışsanız anakartınızı DDR4 2400 Mhz üstü almanın bir anlamı yok.

SSD yada Hard disk(HDD) alacaksanız depolama çok lazım değil se SSD alın derim ben sisteminiz Her kuşukda uçuyor ki ben bunu yaparak en doğru kararımı verdiğimi düşünüyorum. HDD ise 2. planda kalsın yine onu ilerde de alırsınız. Tabi burada da yine  SATA3 olmasına dikkat edin.
DVD yazıcı alıcam dicemde şimdi kaldımı DVD kullanan, bu devirde ayol :), Tabiki mizah bir yana DVD ler eskidir artık ama isterseniz yine 90 lira civarlarında var alabilirsiniz.

Kasa ve PSU konusunda da Kasanız sizin zevkinize ve Planınıza kalmış (nereye koyacaksınız nasıl koyacaksınız). PSU alırken ise dikkat ediceğiniz tek husus SERTİFİKA lı olması 80+ (iyigi plas ) olması sizin işinize yarar(elektrik faturası KOL gibi gelmesin diye).

Bundan sonrası kolay aklınız da eksiğiniz var ise tamamlarsınız monitör felan işleri var onları ayrı bir yazımızda sizlere anlatarım.

Şimdi LAPTOP için, Burada Alıcağınız laptopun fiyatı ne kadar yukarılarda olursa Karesiyle orantılı da uzun vadeli oluyor çünkü sistemler daha gelişmiş ve soğutmaları daha verimli oluyor.
Dizüstü alırkan öenmli hususlardan birisi işlemci çünkü işlemcilere bir çok çeşit var, birincisi sonu “U” ile bitenler bunlar tasarruf modunda çalışan performans ı az olan işlemciler nesilleri pek fark etmiyor(çok fazla ahım şahım olayları yok), Sonu “M” ile bitenler ise U modellere göre daha performanslı ama olay şimdi başlıyor sonu Q yada HQ ile biten işlemcilerin Verimliliği az ama En çok Performans veren işlemci türleri arasındalar.
Ekran kartında ise sonu M olan modellerin neredeyse sonu geldi yeni gelen nesil ekran kartları M ibaresini kaldırttı ama şöyle birşey var eskilerinde ise bakacağınız Modellerin Sonunun X40M(940M, 740M) gibi Modellerden yukarda olmasını yani kırktan yukarı olmasını sağlayın.
RAM da bir fark yok. Ne verirlerse o :).
Ekran da ise IPS, olması sizin işinize bi hayli çok yarar, Çok kaliteli görüntü alırsınz.

Yazar: Mahmut KILIÇ

Anadolu Üniversitesi'nde lisans programı öğrencisi

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar


Geçerli süre sona erdi, CAPTCHA sayfasını yeniden yükleyin.