Bilgisayar Yardım ve Hakkında

BTK Akademi’de Hangi Eğitimleri Bitirmeli?

Yazılım Sektöründe iş hayatı sadece kodlamadan ibaret değil!

Bu blog yazısında seninle birlikte iş hayatına kısaca bir değineceğiz ve ardından sana bir kaç eğitim tavsiye edeceğim. Şunu bilmeni isterim ki yazılım alanında iyi bir kod yazarı olmak yetmiyor. Bir dili iyi bilmekte problemi çözmek için yeterli olmuyor. İş verenler, çalışanlarından programlama veya kodlama ile ilgili olan yeteneklerinden çok sosyal becerilere odaklanıyor.

Şuna kısaca bir değineyim; yazılım alanında bir programlama dilini iyi bilmek iş bulabilmek adına sizi çok geride bırakabilir. Bu yüzden kendini geliştirmek adına, birden fazla programlama dilini anlayacak ve değişiklik yapacak şekilde geliştir. Backend ile uğraşıyorsan frontend alanında hatta veritabanı yapılarında da bir programlama dilini bil. Bu seni diğerlerinden ayıracak ve emeğinin karşılığını almana yardımcı olacaktır.

Yazılım sektörü çok fazla alt kırılıma sahip, bu yüzden hangi alanda ilerlemek istediğini kesinlikle belirle.

21.yy bir şirkette çalışmak, geçmiş zamanlara göre çok daha farklı. Artık problemlerin çözümleri dijital ortamlara kaymakla beraber işverenler işçilerinden daha farklı becerileri bizlerden beklemekteler. İşverenlerin istediği ve gerekli beceriler şu şekilde sıralanabilir:

 • Eleştirel Düşünme Becerisi
  • Problem Çözme
  • Çoklu Disipliner Şekilde Olaylara Bakış Açısı
  • Algoritmik Düşünme
 • İşbirlikçi Çalışma
  • Takım arkadaşları ile Verimli Çalışma
  • Görev ve Sorumluluk Bilinci
  • Liderlik Becerisi
 • İletişim Becerisi
  • Farklı Kanallar ile İletişim Becerisi
  • Sözlü ve Yazılı İletişim Becerileri
 • Yaratıcılık ve İnovasyon
 • Kültürlerarası Yetkinlik

Bu beceriler bizim online eğitimlerde kazanamayacağımız beceriler.

Bu becerileri geliştirmek için ‘Proje’ çok önemli.

Şimdi gelgelim hangi eğitimleri almamız gerekiyor bunları öğrenmeye. Olmazsa olmaz eğitimler; Algoritma Tasarımı – Algoritmik düşünme için alınması gereken bir eğitim. Bu eğitim tam anlamıyla bizim nasıl düşünmemiz gerektiğini öğretiyor. Bakın ‘nasıl’ düşünmemiz gerektiği diyorum çünkü dijital dünya tam anlamıyla rasyonellikten ibaret. Bu yüzden Bilgisayara derdimizi ancak bilgisayar gibi düşünürsek anlatabiliriz. Bu eğitimde akış diyagramları ile başlayıp daha kapsamlı şekilde programlama mantığını öğreneceksiniz.

Daha sonrasında, Sıfırdan İleri Seviye Python Programlama – Bu eğitim temel seviyeden başlayıp, Web, Veri analizi, Veritabanı sistemleri, Sosyal medya yönetimi ve masaüstü uygulama geliştirmeye kadar sizi eğitecek. Bu eğitimi bitirdiğiniz zaman tam olarak nasıl ilerlemeniz gerektiği hakkında fikir sahibi olacaksınız. İlerlemek istediğiniz alanı daha iyi şekilde kavramış olursunuz aynı zamanda.

Bu iki eğitimi bitirmeni kesinlikle tavsiye ediyorum! İçine gireceğin sektörün hikayesini bilmen için kesinlikle tavsiye ederim.

BTK Akademi’nin web sitesine girdiğin zaman göreceksinki bir sürü eğitim var. Bu eğitimlerden istediğini seçebilirsin. Bu alanların birisinden devam edebilirsin, bu tamamen senin tercihine kalmış. Kanaatimce (kendini geliştirmekle beraber) gelecek her zaman veri işlemede olacak, o yüzden Veri işleme ve yönetme ile ilgili eğitimlere yönelmen iyi olabilir.

İşin temelini anlattığımıza göre, şimdi anlatmak istediğim yere geldik. Burası benim için Çokomelli. Yeni Yönetici Olmak – Bu alanda sadece bir kod yazan olmayacaksınız. Gireceğiniz şirkette işvereniniz sizlerden neler bekliyor, buna biraz empati gözüyle bakmanız adına bu eğitim senin için iyi olabilir. Yine kendi işinizi kurmak istediğniz zaman işveren olarak nasıl davranmanız gerektiği de bu eğitimde sizlere öğretilecek.

Yazılı İletişim Teknikleri – Belge hazırlamak, e-mail hazırlamak ve bir döküman içerisinde neler olmalı ve nasıl hazırlanmalı bunların öğretildiği bir eğitim. İş hayatınızda mutlaka bilmeniz gereken bir husus olduğunu söyleyebilirim.

Proje Yönetimine Giriş – Bu eğimin senin şirket içerisinde olsun veya bireysel geliştireceğin bir iş olsun kesinlikle işine yarayacak bir eğitim. Bu eğitim ile proje sürecinin ne olacağını ve nasıl ilerlemesi gerektiğini bilebilirsin. Görev dağılımlarını, paydaşları, neler yapman gerektiğini iyi bir şekilde analiz edebilir ve bu şekilde işini daha keskin hatlarla yapmaya başlayabilirsin.

Stratejik Düşünme – Gerek geliştireceğin proje, gerekse içinde bulunduğun bir sıkıntını çözümü için bu eğitim çok iyi olabilir. Bu eğitim kelimenin tam anlamıyla ‘Büyük resmi görmek’. Zaten eğitim içinde büyük resmi görmek şeklinde bir bölüm de var :).

Ekip Liderliği – Her ekibin dinamiği farklı olmakla beraber, tek başına değil bir ekiple nasıl çalışılır bunu bu eğitimde daha iyi görebilirsin. Ekip içerisinde dinamikler neler nasıl yönetilir bu eğitim içiğinde bunları öğreniyor olacaksın.

Bonus* Öğretim Tasarımı Bir eğitimci olarak söylemem gerekiyor ki bu eğitimi ekibiniz, müşteriniz veya içinde bulunduğunuz ortamı daha iyi anlamınız için bitirmelisiniz. Öğretmen olmayacak kişilerin bu eğitimi bitirmesi, olayın bir projeden ibaret olmadığı biraz da olsa sosyal faktörlerin işin içinde olduğunu anlamasına yardımcı olacaktır.

Tabi tavsiye ettiğim bu eğitimlerin hepsi sütten çıkmış ak kaşıt değil. Eksikleri ve değinmediği yerler illa ki olacak. Burada şunu bilmeni isterim ki bu eğitimler sadece teorik eğitimler olacak. Uygulama yapmadıktan sonra, etraftaki olaylara bu öğrendiklerin ile beraber bakmadıktan sonra bu eğitimlerin pek bir anlamı kalmaz. O yüzden bu eğitimleri biraz farkındalık sağlaması için öğrenmen gerektiğini bil. Bu seni daha farklı şekilde yetiştirecektir.

Zaten hayatta herşey, bir şeyleri daha farklı anlamamız için değil mi? Matematik, mantık ve felsefe…

Son olarak sabır önemlidir. Sabırlı olmayı her zaman dene…

Kaynakça:

 • https://unsplash.com/photos/gnyA8vd3Otc – Görsel
 • https://unsplash.com/photos/mpN7xjKQ_Ns – Görsel
 • Pearson 21. yy Öğretmen becerileri Eğitimi- 21.yy işveren becerileri
 • https://www.btkakademi.gov.tr/portal/
Exit mobile version