"Enter"a basıp içeriğe geçin

Fritzing ve Tinkercad Circuits Kullanım Eğitimi

Devre Tasarlamak Bu Kadar Kolay Olmamıştı!

21.yy da öğrencilerin öğrenmesi gereken teorik bilgiler değil artık nasıl öğrenmesi gerektiği olmaya başlamıştır. Dijital okuryazarlık becerisi ise bu becerilerdendir. İnternet üzerinde gezinirken hangi bileşenin ne anlam geldiği, gelecek neslin veya bizim, problemlerimizi çözerken dijital becerileri nasıl kullanacağımız önemli bir beceridir. Özünde bu becerinin karşılığı da nispeten dijital okuryazarlık beccerisi olmuştur.

Bir problemi dijital teknolojiler ile çözmek, dijital okuryazarlık becerisine örnektir 1.

Sadece öğrenciler için değil, bizler için de dijital okuryazar olmak önemlidir. Tabi okuryazarlık sadece bilgisayar kullanmak ve akıllı telefon sahibi olmak değildir. Akıllı telefon ve bilgisayar üzerinden sadece mail kontrol etmek de değildir.

Dijital teknolojileri etkili kullanmak, bu alandaki teknolojileri kendi sorunlarımızın çözümünde verimli ve hızlı şekilde çözüm almakla mümkündür. Yine diğer çözümlerimize karşın etkili bir kazanç sağlıyorsa kullanılması mantıklıdır. Bir anket yapmanız gerekiyor ve bu anketi nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız; Bunu internet üzerindeki teknolojiler ile öğrenmeniz, anketi dijital bir platform üzerinde yapmanız ve bu sonuçları dijital bir teknoloji üzerinden değerlendirmeniz, işte bunların hepsi bir dijital okuryazarlık becerisidir.

Şimdi gelelim bizler dijital okuryazarlığı devre tasarımında neden anlatıyoruz? Günümüzde robotik öğretimi bir öğretim felsefesi haline gelmiş hatta STEM-A (FeTeMM) öğretiminde robotik çok benimsenen bir bilim dalı olmuştur2. STEM-A eğitimlerinde Arduino ve diğer platformlar yaygın şekilde kullanıldığından öğrencilerin bu platformların simülasyonlarını dijital ortamlarda nasıl yapabilirler bunu öğretmek istedik.Bu projede amacımız ve hedeflerimiz ise öğrencilerin dijital tasarımlarda, gerek website üzerinden gerekse de çevrimdışı uygulamaları kullanma becerilerini geliştirmek.

Tinkercad ve Fritzing Logoları

Fritzing ve Tinkercad Circuits ile öğrenciler, hem temel devre tasarımı hem de arduino platformunda geliştirecekleri robotik tasarımlarını rahatça yapabilirler. Bu platformlardan fritzing kurulumundan sonra internet istemiyor fakat Tinkercad Circuits web tarayıcıları üzerinden çalışıyor.

Fritzing uygulamasını bilgisayara kurduktan sonra internete gerek kalmadan, kendi devrelerini tasarlayabilir ve şema çıkartabilirler. Ek olarak, Fritzing üzerinde XML desteği olduğundan devre çıktıları çok daha okunabilir şeklilde çıktı alınabilir.

Tinkercad Circuits ile öğrenciler, hazır bir sınıfa girebilirler veya kendileri özgün şekilde devre tasarlayıp paylaşabilirler. Burada öğretmenler kendi sınıfını oluşturdukları zaman öğrencilerinin devre tasarımlarını da görebilirler. Circuits ile sadece devre tasarlamıyor, öğrenciler isterlerse arduino üzerinde blok tabanlı programlama yapabiliyorlar. Metin tabanlı kodlama yapmak istedikleri zaman yine menü üzerinden geçiş yapabiliyorlar.

Kısaca neyin ne olduğunu anlattım, şimdi istersen eğitim serisine geçelim.

İlk Yorumu Siz Yapın

Yorumun Bizim İçin Çokomelli.

%d blogcu bunu beğendi: