"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yazılımda İlerlemek İçin Neler Yapmak Gerekiyor?

İlgi alanı belirlemek

Öncelikle kendinize şu soruyu sormalısınız "Ben yazılımı ne için öğreniyorum?". Belirli bir alan çerçevesinde odaklanarak ilerlerseniz hem alanınızda uzmanlaşma süreciniz kısalır hem de yetenekleriniz de bu ölçüde artacağından dolayı yaptığınız işi daha severek yaparsınız. Bu yüzden ilgi alanınızı belirlemenin önemi gelecekte yazılım kariyerinizin başarısı açısından oldukça önemlidir.

İlgi alanına göre araştırma yapmak

Her alanında kendine özgü tecrübe gereksinimi ve zorlukları vardır. Araştırmanızda alanınızın zorluklarını göz önünde bulundurmalısınız, aksi takdirde yaptığınız işten ilerleyen süreçte soğuyabilirsiniz. Ek olarak da planlarınızın uzun vadede size getirisini ayrıntılı olarak araştırmanızı öneririm.

Altyapının Hazırlanması

Bu aşamada 2 prosedürü göz önünde bulundurmalısınız. İlk olarak donanım altyapınızdaki eksikleri tamamlamalısınız. (bilgisayarınız, internetiniz ve alanınızda ihtiyacınız olan materyaller). İyi bir bilgisayar sahibi olmak her zaman sizin avantajınıza olacaktır. Kullanacağınız IDE ‘lerin sistem gereksinimlerine sitelerinde paylaşılan değerlere çok aldırış etmeyin , iş büyüdüğünde sizin de o doğrultuda sisteminizi büyütmeniz gerekebilir. Garanti olması bakımından başlangıçta güçlü bir bilgisayarla başlamanızı tavsiye ederim. İkinci olarak da alacağınız kurslar. Konuya hakim bir eğitmenden kurslar almanız süreci olumlu etkiler. Tek kaynağa bağlı olmayın, interneti arama yaparken nasıl etkili bir şekilde kullanacağınızı öğrenin. Sorularınızın cevaplarını en kısa sürede bulmanız yazılımınıza daha fazla zaman ayırmanızı sağlar. Altyapı için başlangıçta bütçenizi olumsuz yönde etkileyecek miktarda yatırım yapmanızı tavsiye etmem, "Ben ölü yatırım mı yapıyorum?" kaygısı içerisine girmemeniz açısından.

Kodlamaya Başlayın

Araştırmanız tamamladınız

Konunuz belli

Altyapınız tamam

Başlayalım

Eğitmeninizin yazdığı kodları kendiniz tekrar yazın. Kursu bitirdiğinizde öğrendiklerinizi kombine etmeye çalışarak bilgilerinizi somutlaştırmanın yanında bu size ilerlediğinizi gösterir ve yazılıma olan isteğinizi artırır.

Başlangıç eğitimlerinin artık size birşey katamayacağını düşündüğünüz zaman kursların seviyesini artırma zamanı gelmiş demektir. Bireysel yapabileceğiniz basit projelerle giriş yapıp ardından zamanla ekleme yapabilirsiniz

Profesyonelliğe yönelik adımlar

Alanınızdaki iş imkanlarının araştırmasını ve kritiğini yaptıktan sonra takımlarla beraber çalışarak kendinizi çalışma ortamına adapte edebilirsiniz. Büyük projelere ilerlemenizde ekip çalışma yeteneklerinizi geliştirmelisiniz. Ayrıca iş imkanı sağlayabileceğini düşündüğünüz şirketlerle iletişim halinde olmalısınız.

Son Olarak

Yazılımın gelişmeye açık bir sektör olduğunu ve iş olanaklarının fazlalığını göz ardı etmeyin. Girişimci olun, sabırlı olun.

İyi Günler Dilerim;

İlk Yorumu Siz Yapın

Yorumun Bizim İçin Çokomelli.

%d blogcu bunu beğendi: